Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hvězdná brána (Atlantida),DALŠÍ

DALŠÍ:

Uspořádání:

 • Seriál je rozdělen na 5 sérií a každá obsahuje 20 epizod čili dohromady máme 100 dílů. Každá série také přináší dvojepizodu nebo i více pokračujících epizod za sebou. Přestože některé epizody technicky nejsou dvojepizodami jde tam o velice podobný nebo až navazující příběh (například: epizody 2. série "Instinkt" a "Přeměna" a epizody 3. série "Potomci" a "Skutečný svět").
 • V ději je obsažena především válka proti Wraithům. Je zde také popsáno jak vyslaný tým zkoumá galaxii nebo objevuje nové technologie či civilizace. Týmy se také snaží odkrýt tajemství, jež za sebou nechali Antikové.
 • Hudbu pro znělku složil Joel Goldsmith. V 1. sérii je úvodní znělka odlišná, dokonce byla i jinak natočena než v ostatních sériích. I když je úvodní znělka pro zbylé série stejná jsou v ní vždy změněny postavy podle děje. Seriál se řadí od science fiction, přes akční až po komedii.

Místa natáčení:

 • Seriál je natáčen v Bridge studios ve Vancouveru a několika místech v Britské Kolumbii. Pemberton Glacier zastupoval Antarktidu během začáteční letecké sekvence v pilotní epizodě "Rising". Například epizoda "Instinct" byla natáčena v Lynn Valley Canyonu.
 • Hvězdná brána: Atlantida zdědila kulisy Blade Trinity. Produkce Blade Trinity dala kulisy Atlantidě, aby mu ušetřila peníze na výstavbu konstrukcí. Kulisy se několikrát objevily. Například ochoz, kterým major Sheppard prochází v epizodě "The Storm", je součástí kulis z nahrávání Blade Trinity.

Soundtrack:

 • K seriálu vyšel soundtrack symfonického orchestru složeného Joelem Goldsmitem. Goldsmithův první úkol pro seriál bylo složení titulní písně, která byla nominována ceny Emmy v kategorii Outstanding Main Title Theme Music v roce 2005. Goldsmithova hudba pro čtrnáctou epizodu druhé série "Grace Under Pressure" byla nominována na cenu Emmy v kategorii Outstanding Music Composition For A Series (Dramatic Underscore) v roce 2006.
 • 22. listopadu 2005 Varèse Sarabande Records vydalo na CD Stargate Atlantis Original Television Soundtrack. Skládá se z 16 skladeb, všechny pocházejí z pilotní epizody "Rising", s celkovým běžícím časem 42:18 minut.

Přehled děje:

 • Události seriálu navazují na dramatické finále sedmé série seriálu Hvězdná brána "Ztracené město", kde SG-1 nalézá základnu vyrobenou rasou známou jako Antikové. Po událostech premiérového dílu osmé série seriálu Hvězdná brána "Časy se mění", velitelství programu Hvězdné brány vysílá mezinárodní tým k vyšetřování základny. Po krátké době Dr. Daniel Jackson objevuje lokaci největšího města vytvořeného Antiky, Atlantidy.
 • Seriál přináší dobrodružství skupiny vědců a vojáků, kteří se vydali na tuto pravděpodobně jednosměrnou cestu do ztraceného města v galaxii Pegasus. Jako SG týmy ze seriálu Hvězdná brána, používání Hvězdné brány novými týmy přivedlo obyvatele do kontaktu s novými civilizacemi, s některými lidskými a jinými mimozemskými, některými přátelskými a jinými poměrně nepřátelskými, včetně jejich nového a nejmocnějšího nepřítele, Wraithy. Všechno, zatímco se snaží odkrýt tajemství, jež za sebou nechali Antikové.

Série 1:

 • První série se začala vysílat 16. července ve Spojených státech amerických. Atlantská expedice, vedená Dr. Weirovou, přijíždí do Ztraceného města Antiků a hned se nachází v zoufalé situaci, která je nutí urychleně najít nové spojence. Ty naleznou v Athosianech, ale zároveň si najdou mocné nepřátele Wraithy. Odříznutí od Země musí členové expedice přežít v nové galaxii, zatímco odhalují tajemství antické technologie a hledají způsob, jak zničit Wraithy. Major John Sheppard sestaví tým, jehož dalšími členy jsou: Dr. Rodney McKay, poručík Aiden Ford a vůdkyně Athosianů Teyla Emmagan. Tento tým slouží jako vlajkový tým Atlantidy. Na jedné z prvních misí si vytvoří dalšího nepřítele v rase Geniů, lidské vojenské civilizaci s technologickou vyspělostí 50. let 20. století USA. Série končí dramatickým okamžikem, a to s Atlantidou pod útokem tří wraithských mateřských lodí.

Série 2:

 • Druhá série se začala vysílat 15. července ve Spojených státech amerických a začínala přesně tam, kde první série skončila. Atlanťané se úspěšně vyhýbají obsazení Wraithy tím, že je donutí věřit, že Atlantida byla zničena, a obnoví pravidelný kontakt se Zemí díky vesmírné lodi Daedalus a novému ZPM. Major Sheppard je povýšen na podplukovníka a bývalý Runner (Běžec) Ronon Dex nahrazuje poručíka Aidena Forda, který je nyní označen jako MIA (missing in action; voják, který se nevrátil z akce).
 • Celá druhá série je zaměřená na vývin retroviru Dr. Becketta, který má, teoreticky, změnit Wraitha v člověka. Poté, co nedokončená verze retroviru připraví o veškerou lidskost mladé převychované wraithské děvče a málem přemění plukovníka Shepparda v Eratuského brouka, je vyvinutější verze testována na žijícím Wraithovi, Michaelovi. Jak se později ukáže, tak výsledky tohoto pokusu jsou nestálé. Série opět končí dramatickým okamžikem, a to se dvěma wraithskými mateřskými loděmi na cestě k Zemi.

Série 3:

 • Třetí série se začala vysílat 14. července ve Spojených státech amerických a začínala přesně tam, kde druhá série skončila. S Wraithy zastavenými od napadení Země a Mléčné dráhy a dalším neúspěchem s wraithským retrovirem, začíná expedice svůj třetí rok v galaxii Pegasus, se vznášející se hrozbou Wraithů a nových mocných nepřátel, kteří touží po zničení expedice a Atlantidy, Asuranů (podobní Replikátorům z Mléčné dráhy) nad hlavou. Věci se komplikují poté, co pokažený experiment vysává energii jediného ZPM Atlantidy, a tím zanechává Atlanťany bez zdroje energie pro městské štíty. Krátce poté nalézá tým podplukovníka Shepparda na palubě Daedala, ztracenou antickou loď a následovně přichází o Atlantidu, když si ji posádka antické lodi vyžádá nazpět. SGC posílá generála O'Neilla a Richarda Woolseyho, aby vyjednávali mezi Zemí a Antiky o povolení expedice k návratu na Atlantidu. O'Neill a Woolsey vytáčejí Zemi a informují ji, že Asurané pomalu přebírají kontrolu nad městem. Asurané pozabíjejí všechny Antiky, kteří město po 10 000 letech převzali. Hlavní členové expedice Atlantida poruší přímé rozkazy a jdou zpět do města, zachrání Atlantidu, generála O'Neilla i Richarda Woolseyho a zničí veškeré Asurany (replikující se nanity), kteří kontrolovali město. Konec série začíná se Zemí, která vysílá vesmírnou loď Apollo, aby zničila asuranskou armádu vesmírných lodí, kterou si Asurané budují kvůli útoku na Zemi nebo Atlantidu. Asurané vrací úder, když vyšlou na Atlantidu satelit, který vysílá na město rudý paprsek, jenž do 24 hodin vysaje městský štít a zničí Atlantidu. Atlanťané se snaží zachránit pomocí potopení města, jako to udělali před 10 000 lety Antikové, a uspějí. Avšak zničující paprsek efektivně prochází oceánem a stále ohrožuje město. Jako poslední možnost k záchraně, Atlanťané rozežehnou hyperprostorový pohon a utíkají do vesmíru. Ale, když opouštějí planetu, tak se paprsku podaří zasáhnout město a vážně zraňuje Dr. Weirovou a ničí část prostoru brány. Série končí, když hyperprostorový motor vypoví službu, čímž nechává město v nezmapované části vesmíru s energií v ZPM na jeden den.

Série 4:

 • Premiéra čtvrté série proběhla v září 2007 ve Spojených státech amerických. Scenáristé prohlásili, čtvrtá série zavede seriál do úplně nové roviny. Vypadá to, že budoucnost bude prolnuta zbavením způsobilosti Weirové a četnými zraněními mezi staršími členy expedice. S poškozeným městem, kterému ubývá energie a které se vznáší v nezmapovaném a opuštěném vesmíru, se musí Atlanťané spolehnout pouze na vlastní vynalézavost k záchraně Atlantidy a odklonění vlastní smrti a zkázy. V této sérii bude také představena úplně nová mimozemská rasa. Plukovník Samantha Carterová se na čtrnáct dílů přidá jako pravidelná postava a bude působit na postu velitelky expedice, ale jak se dostane na Atlantidu, je stále neznámo. 10. dubna 2007 ohlásil GateWorld, že se Dr. Carson Beckett navrátí ze smrti pro přinejmenším 3 epizody čtvrté série. Od té doby se toto číslo zmenšilo na 2 epizody a třetí byla odsunuta do budoucnosti. Ve 4. sérii se měl objevit Acastus Kolya, ale podle producentů, "bohužel tato epizoda musela být odložena, možná na pátou sérii." Podle Josepha Mallozziho bude mít tato série několik "světlých" chvil, ale celkově bude tato série mnohem temnější než předchozí tři.

Série 5:

 • Kanál SciFi odvysílal pátou sérii premiérově od července 2008 do ledna 2009. Ve finále se dozvídáme, že po zničení planety Asuranů se Wraithům podařilo ukořistit několik ZPM, které se jim podařilo zkombinovat s jejich technologií. Vznikla nezničitelná loď. Daedalus se ji pokusil neúspěšně zastavit a poté, co loď Wraithů dostala z alternativní reality souřadnice Země, vydala se k ní s motory napájenými ZPM. Od Todda se jim podaří získat 2 ZPM, která napojí do města a před tím, než se John Sheppard vydá branou na Zemi se rozhodnou s Atlantidou dohonit loď Wraithů a pokusit se ji zničit. Do křesla tedy usedá Carson Beckett a nasměruje město k Zemi. Poté, co Wraithové dorazí k zemi podaří se jim náletem zničit křeslo antické základny Antarktidy, které bylo kvůli zákazu o zbraních na Antarktidě přemístěno do oblasti 51. Když už není čím ovládat antarktické drony, John Sheppard se rozhodne vyletět v F-302 do hangáru wraithské lodě a odpálit tam atomovku. Mezitím se Atlantida nečekaně vynoří z hyperprostoru na vnějším okraji naší galaxie. Neví se jistě proč se hypermotory vypnuly předčasně, ale neběžěly na 100% už hodně dlouho. Při vytočení brány kvůli spojení s SGC se zjistí že v úlu wraithů je pegaská brána, tudíž je dominantní. Zbytek Sheppardova týmu se vydá sabotovat loď zevnitř, než dorazí Atlantida. Při střetu je Ronon Dex zabit a zbytek týmu se vydává naproti Sheppardovi, kterého přemluvili, aby atomovku deaktivoval. Sheppard nevěří, že je Ronon mrtvý a vydávají se k jeho tělu, kde je skupina Wraithů. Ti jej oživili, aby z něj dostali informace. Mezitím na Atlantidě zjišťují, že i kdyby znovu spustili hypermotory, přiletí k Zemi pozdě, Dr. Zelenka tedy seznamuje Woolseyho s prací, které se Dr. Rodney McKay věnoval již delší dobu, avšak kvůli vysoké energetické náročnosti a nebezpečnosti od ní upustil. Totiž o cestování červí dírou. Takovou jako je skrz hvězdnou bránu. Tak by byli u Země za několik sekund, ale pokud se to nepodaří, celé město se vypaří. Woolsey souhlasí a Atlantida se vynořuje chvíli před tím, než se Sheppard rozhodne spustit bombu. Rychle proto běží překalibrovat bránu aby utekli na stanoviště Alfa. Mezitím Dr. Carson Beckett vypouští drony a poskytuje jim krytí. Úl je svou palbou tlačí na nižší oběžnou dráhu, takže se Woolsey rozhodne dál střílet, i když to bude znamenat, že je to tlačí do zemské atmosféry. Na konci vidíme, jak Sheppard zapíná časovač bomby a procházejí na Alfu. Město mezitím letí atmosférou a bezpečně přistává na vodě. Samantha Carterová vydá příkaz kontaktovat prezidenta: Atlantida se vrátila domů. Těsně po přistání je aktivováno maskování města a celá oblast je prohlášena za karanténu. Následuje konečná scéna s krásným výhledem na Golden Gate Bridge.
 • Konec části článku, která vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Obsazení:

 • Hvězdná brána: Atlantida zaměstnává sbor herců k zobrazení členů mnohonárodní expedice Atlantida, jejich přátele a nepřátele. Hlavními účinkujícími jsou nejvýše postavené postavy: vojenský velitel podplukovník John Sheppard, velitelka expedice Dr. Elizabeth Weirová a hlava vědeckého oddělení Dr. Rodney McKay. Dalšími hlavními účinkujícími jsou místní obyvatelé galaxie Pegasus vůdkyně Athosianů Teyla Emmagan a specialista Ronon Dex, který po první sérii nahradil poručíka Aidena Forda.
 • Seriál také přináší mnoho nepravidelně se objevujících postav včetně Dr. Radka Zelenky, majora Lorna, plukovníka Stevena Caldewella a hlavy lékařského oddělení Dr. Kellerovou, která nahradila mrtvého Dr. Carsona Becketta. Od druhé série se v seriálu jako hosté objevují postavy ze sesterského seriálu Hvězdná brána.

Hlavní postavy:

Herec

Postava

Dabing

Původ

Pozice

Série

Joe Flanigan

podplukovník John Sheppard

David Švehlík

Země, USA

Vojenský velitel Atlantidy, velitel SGA-1, USAF

Série 1 - Série 5

Torri Higginson

Dr. Elizabeth Weir

Dagmar Čárová

Země, USA

Velitelka Expedice Atlantida, OSN

Série 1 - Série 4, objeví se v 5.sérii v jiném obsazení

David Hewlett

Dr. Rodney McKay

Libor Hruška

Země, Kanada

Vedoucí vědeckého oddělení, člen SGA-1

Série 1 - Série 5

Rachel Luttrell

Teyla Emmagan

Martina Randová

Athos

Vůdkyně Athosianů, členka SGA-1

Série 1 - Série 5

Jason Momoa

Ronon Dex

Martin Stránský

Sateda

Specialista (Satedská armáda), člen SGA-1

Série 2 - Série 5

Paul McGillion

Dr. Carson Beckett

Jiří Ployhar

Země, Skotsko

Bývalý vedoucí lékařského oddělení

Série 1 - zemřel ve 3 sérii, objevuje se v 5. sérii

Rainbow Sun Francks

poručík Aiden Ford

Zdeněk Hruška

Země, USA

Zástupce vojenského velitele Atlantidy, člen SGA-1, USMC

Série 1, objevuje se ve 2. sérii

Amanda Tapping

plukovník Samantha Carter

Simona Postlerová

Země, USA

Velitelka Expedice Atlantida, astrofyzička, USAF

Série 4

Robert Picardo

Richard Woolsey

Zdeněk Maryška

Země, USA

Velitel Expedice Atlantida, IOA

Série 5

Jewel Staite

Dr. Jennifer Keller

Kateřina Velebová

Země, USA

Vedoucí lékařského oddělení

Série 5

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář