Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hvězdná brána (Atlantida),DALŠÍ...

DALŠÍ...

Podplukovník John Sheppard:

 • Podplukovníku Johnu Sheppardovi je 37 let, je vojenský pilot, pohledný a má cca. IQ 130. Má zvláštní smysl pro humor, ale je spolehlivým partnerem, plně oddaným svému týmu a expedici Atlantida. Také má antický gen, který mu umožňuje ovládat antickou technologii a tuto schopnost má nejlepší ze všech známých lidí s tímto genem. Než se dostal do programu Hvězdné brány sloužil v Afganistanu jako pilot vrtulníku, jednou aby zachránil tři vojáky neuposlechl rozkaz a málem skončil ve vězení. Na začátku expedice měl hodnost majora a po smrti plukovníka Sumnera se stal vojenským velitelem Atlantidy, když bylo později znovu navázáno spojení se Zemí se díky podpoře doktorky Weirové stal trvalým velitelem a tak byl povýšen na podplukovníka.

 

Dr. Elizabeth Weirová:

 • Doktorce Elizabeth Weirové je 35 let. Je krásná, atraktivní a ovládá pět světových jazyků. Měla tu možnost se stát vůdcem expedice Atlantida a toto břemeno nesla skvěle. Několikrát jí nadřízení ignorovali a vadilo jim že civilista a navíc žena velí expedici. Dr. Weirová chtěla nakonec ustoupit, ale když město napadli replikátoři se poranila a umírala, nikdo už ji nemohl pomoci a tak neměli jinou šanci než v ní probudit nanity a tím jí zachránit. Když ale město nemělo energii, aby mohli replikátorům uniknout, byli nuceni letět na replikátorskou planetu a ukradnout ZPM - zdroj energie. Dr. Weirovou replikátoři chytili a začlenili její nanity a tím i Elizabeth do svého společenství.

Dr. Rodney McKay:

 • Doktor Rodney McKay je astrofyzik, kterému je 36 let. S plukovníkem Carterovou je považován za jednu z největších osobností vědy a technologie. Tuto postavu známe již ze seriálu Hvězdná brána. Je klaustrofobik, hypoglykemik, arogantní, na lidi neustále hrubý a ovládaný svým egem. Bere spoustu léků, je velice citlivý vůči zdraví, není fyzicky zdatný a se ženami to vůbec neumí. Ale navzdory všem špatným vlastnostem je velice oblíbený a chytrý a proto nezbytný pro tým. Má sestru, která se v seriálu několikrát objevuje a je také velice chytrá.

Teyla Emmagan:

 • Teyla Emmagan je krásná, oduševnělá, humanoidní mimozemšťanka, které je 33 let. Díky Wraithům přišla o většinu své rodiny. Je vůdcem svých lidí. S podplukovníkem Sheppardem se stali velmi blízkými přáteli. Teyla je pro tým nenahraditelným zdrojem informací o lidech mnoha světů v galaxii Pegasus. Kromě svého umění vyjednávat občas přispěje svými schopnostmi bojovat. Teyla má také po svých předcích telepatické schopnosti, jenž jí umožňují vycítit přítomnost Wraithů a dokonce i s nimi telepaticky komunikovat. Této komunikace však nevyužívá, protože Wraithové jsou mnohem lepší telepaté, a tak ji mohou dokonce i ovládnout. V pátém roce expedice se jí narodí syn Toren.

Poručík Aiden Ford:

 • Poručík Aiden Ford má 25 let a je v týmu jako dobrovolník. Je krásný, mladý a má velký smysl pro humor. V případě nebezpečí si však dokáže udržet chladnou hlavu i prst na spoušti. V pozdějších dílech (2. série) se z něj ovšem stane nebezpečný narkoman, závislý na Wraithském enzymu, díky kterému je mnohem silnější. Stále ovšem nezapomíná na své přátele a snaží se jim dokázat, že je normální.

Vedlejší postavy:

Herec

Postava

Dabing

Původ

Pozice

Série

David Nykl

Dr. Radek Zelenka

Série 1 - 3 Tomáš Juřička, Série 4 - 5 Tomáš Racek

Země, Česká republika

Vědec

Série 1 - Série 5

Kavan Smith

Major Evan Lorne

Martin Sobotka

Země, USA

Zástupce vojenského velitele Atlantidy, USAF

Série 2 - Série 5

Mitch Pileggi

plukovník Steven Caldwell

Otakar Brousek ml.

Země, USA

Velitel Daedala, USAF

Série 2 - Série 5

Robert Davi

Velitel Acastus Kolya

Jaromír Meduna

Genii

Voják

Série 1 - byl zabit v Sérii 3

Connor Trinneer

Michael Kenmore

Filip Jančík

Wraith

 

Série 2 - Série 5

Claire Rankin

Dr. Kate Heightmeyer

René Slováčková

Země, USA

Psycholog Expedice Atlantida

Série 1 - Série 4

Dean Marshall

Seržant Bates

 

Země, USA

Velitel bezpečnosti Atlantidy, USMC

Série 1 - Série 4

Craig Veroni

Dr. Peter Grodin

Václav Rašilov

Země, Anglie

Technik Hvězdné Brány

Série 1, zemřel

Jaime Ray Newman

Poručík Laura Cadman

Jana Páleníčková

Země, USA

USMC

Série 2, zmíněná ve 3. sérii

Trevor Devall

Hermiod

Václav Knop

Asgard, Othala

Inženýr

Série 2 - Série 3

Amanda Tapping

plukovník Samantha Carter

Simona Postlerová

Země, USA

astrofyzička, USAF

Série 1 - 3, Série 5

Robert Picardo

Richard Woolsey

Zdeněk Maryška

Země, USA

IOA

Série 3 - 4

Jewel Staite

Dr. Jennifer Keller

Kateřina Velebová

Země, USA

Vedoucí lékařského oddělení

Série 3 - 4


Dr. Radek Zelenka:

 • Z pohledu českých fanoušků je zajímavá zdaleka ne vedlejší postava českého (a dokonce i často česky hovořícího) vědce Dr. Radka Zelenky (David Nykl).

Prostředí:

 • Seriál probíhá zejména ve městě Atlantidě, na planetě Lantea v galaxii Pegasus, které bylo postaveno před miliony lety jednou z nejvyspělejších ras série Stargate - Antiky (Alterány, Lantasiany). Před 5-10 miliony byli kvůli moru v Mléčné dráze donuceni odletět s městem na planetu v galaxii Pegasus a rozšířili život na stovkách planet, tak jako to udělali v Mléčné dráze. Poté, co potkali mocné nepřátele známé jako Wraithy a válčili s nimi po více než 100 let, Antikové kvůli početní převaze prohráli a byli nuceni potopit město na dno oceánu, aby ho uchránili a schovali před Wraithy. Ti, co přežili, odešli hvězdnou branou zpět na Zemi, což je podle Stargate zdrojem řeckého mýtu o Atlantidě.
 • V Atlantidě se odehrává hodně akcí a město je také zdrojem velké části technologie, kterou postavy používají. Zatímco odkrývají tajemství, která město skrývá před svými novými obyvateli, Atlanťané také používají hvězdnou bránu k prozkoumávání galaxie Pegasus, hledání zdrojů energie, spojence a další technologie, které zde Antikové mohli zanechat, a která by jim mohla pomoci porazit Wraithy. Prozatím prozkoumali pouze hrstku planet v galaxii Pegasus. Zatímco některé jsou přátelské, jiné se stali nepřáteli Atlantidy (Geniové) nebo byly zcela sklizeny Wraithy. Na některých planetách se dokonce vyskytly volby, se kterými Atlanťané nemohli z morálního hlediska souhlasit.
 • Expedice také používá lidské (tau´rijské) technologie, technologie odvozené od Goa'uldů, technologie darované Asgardy a nedávno získanou technologii Wraithů.

Rasy:

 • Mimo lidí ze Země, kteří přišli do galaxie Pegasus při hledání mýtického města Atlantidy, kde nyní sídlí, je galaxie Pegasus obydlena množstvím lidských civilizací. Tyto civilizace jsou výsledkem rozšiřování života Antiky po jejich příjezdu do galaxie Pegasus. Většina těchto civilizací není průmyslově vyspělá, ale několik civilizací vyvinulo vyspělejší technologie.
 • Kdysi vyspělá, dnes neprůmyslová civilizace, Athosiané, byli první rasou, kterou Atlanťané potkali hned po svém příjezdu do galaxie Pegasus. Jejich domovská planeta, Athos, byla sklizena Wraithy krátce po příjezdu Atlanťanů a Athosiané se přestěhovali na Atlantskou pevninu. Jejich vůdkyně, Teyla Emmagan, zůstala na Atlantidě a stala se členkou týmu majora Johna Shepparda.
 • Na jedné z prvních misí potkal majorův tým Genie, vyspělou vojenskou kulturu s technologií na úrovni poloviny 20. století Země, kteří se schovávají pod maskou prostých farmářů. S Atlanťany byli v křížku až do 17. epizody 2. série Převrat“, kdy dospěli ke křehkému spojenectví.
 • V seriálu je také mnoho dalších ras. Nejdůležitějšími jsou dva hlavní nepřátelé Antiků: Wraithové a Asurané. V seriálu se také objevují Asgardi a Goa'uldi.
 • I když už jsou Antikové (Alteráni) dlouho pryč z této úrovně bytí, je jejich vliv hluboce ovlivňován v celé galaxii. Technicky vysoce vyspělá rasa, která kdysi žila na Zemi a dalších planetách Mléčné dráhy, Antikové byli stavitele bran. Před mnoha miliony lety cestovali Antikové létajícím městem Atlantidou ze Země do galaxie Pegasus. Po dlouhodobé kolonizaci zde potkaly nepřátele, Wraithy, kteří se vyvinuli mutací Eratuských brouků a lidí, na kterých se živili. Wraithové přemohli Antiky počtem a po 100 letech boje zůstala svobodná pouze Lantea. Obležení v Atlantidě, potopili zbývající Antikové město, aby jeho technologie nepadla do rukou Wraithům, poté odešli hvězdnou bránou na Zemi, kde zanechali nejen legendu o ztraceném městě Atlantidě, ale také svůj gen, který je lidem ze Země znám jako ATA gen.

Wraithové:

 • Wraithové, nepřátelé Antiků, jsou největším ohrožením Atlanťanů. Vznikli omylem, když se iratuský brouk začal krmit lidmi a nějakým způsobem začal začleňovat lidskou DNA do své. Jejich fyziologie jim umožňuje žít tisíce let díky vysávání životní síly svých obětí. Jejich slabinou je však paradoxně jejich eratuská část a pak fakt že veškerá jejich technologie je pouze z organických materiálů. Když se o nich Antikové dověděli, začali s nimi válčit, ale i přes svou technologickou výhodu jich bylo proti Wraithům příliš málo. Expedice Atlantida přišla na způsob, jak oddělit části DNA brouka, aby zbyla jen lidská a tak by se jejich počet snížil. Wraithové to však odmítli, když získali souřadnice všech světů v galaxii Pegasus.

Replikátoři - Asurané:

 • Replikátoři se poprvé objevili v 5. epizodě 3. série Potomci“ a jsou výtvorem Antiků. Jsou to umělé životní formy, které se vyvinuly z nanitů, které měli dosáhnout tak mocné a agresivní bytosti, které překonali a napadli Wraithy. Avšak mikroskopičtí nanité se spojovali k vytvoření větších a komplexnějších organismů, nakonec imitovali své stvořitele tím, že si vytvořili lidskou podobu. Když si Antikové uvědomili, že se jejich experiment vymkl z rukou, napadli tuto novou rasu vesmírnými loděmi a téměř ji vyhubili. Ale některé nanity přežili a začali se replikovat. Atlanťané se stali jejich nepřáteli, když Asurané zjistili, že jsou lidé ze Země, potomci Antiků, a že žijí v Atlantidě.

Ostatní rasy:

Mezi ostatní rasy SGA patří:

Vydávání DVD:

Název DVD

Epizod

Datum vydání (pro Region 2)

Season 1

20

14. března - 11. července 2005
(5
× DVD po 4 epizodách)

13. března 2006 (kompletní balení)

Season 2

20

10. dubna - 31. července 2006
(5
× DVD po 4 epizodách)

26. února 2007 (kompletní balení)

Season 3

20

14. ledna 2008

Season 4

20

4. července 2008

Season 5

20

10. srpna 2009

The Complete Series Collection

100

10. srpna 2009


Související literatura:

Sci-fi knihy:

 • Ke konci roku 2005, nakladatelství Fandemonium Press, které také publikovalo knihy na motivy Stargate SG-1, zveřejnilo novou sérii knih založených na seriálu. Tyto knihy jsou dostupné ve všech anglicky mluvících zemích a na online knihkupectvích.
 • Oficiální Stargate Magazíne, produkováno nakladatelstvím Titan Publishing, začalo publikovat krátké příběhy napsané autory Pandemonia ve svém osmém vydání. Příběhy se střídají mezi SG-1 a Atlantidou.

Ne-Sci-fi knihy:

 • Stargate Atlantis: The Official Companion Season 1 (Oficiální průvodce 1. sérií) od Sharon Gosling. Publikováno nakladatelstvím Titan Books.
 • Stargate Atlantis: The Official Companion Season 2 (Oficiální průvodce 2. sérií) od Sharon Gosling. Publikováno nakladatelstvím Titan Books.
 • Stargate Atlantis: The Official Companion Season 3 (Oficiální průvodce 3. sérií) od Sharon Gosling a Darrena Sumnera. Publikováno nakladatelstvím Titan Books. Ještě nezveřejněno. Datum vydání: Září 2007.

Komiksy:

 • V roce 2006, Avatar Press zveřejnil sérii komiksů založených na seriálu. Umístěn v první sérii, komiks Wraithfall uvádí příběh Stewarta Moorea a kresby Mauricia Mela. V tomto příběhu potkává tým majora Shepparda Karrany, rasu, která uzavřela prapodivnou dohodu s Wraithy.

Související články:

Seznam dílů seriálu Hvězdná brána: Atlantida

Externí odkazy:

Hvězdná brána Atlantida - profil a epizody na SerialZone.cz

 

Hvězdná brána

 

 

Licence

FilmyHvězdná brána Archa pravdy Návrat

SeriályHvězdná brána (SG-1) Infinity Atlantida Hluboký vesmír

 

 

SG-1

epizody postavy
Samantha Carterová George Hammond Daniel Jackson Hank Landry Vala Mal Doran Cameron Mitchell Jack O'Neill Jonas Quinn Teal'c

 

 

Atlantida

epizody postavy
Carson Beckett Samantha Carterová Ronon Dex Teyla Emmagan Aiden Ford Jennifer Kellerová Rodney McKay John Sheppard Elizabeth Weirová Richard Woolsey

 

 

Hluboký vesmír

epizody postavy
Chloe Armstrongová Ronald Greer Tamara Johansenová Nicholas Rush Matthew Scott Eli Wallace Everett Young David Telford Camile Wrayová

 

 

Infinity

epizody

 

 

Rasy

SG-1Abydosané Antikové (postavy) Asgardi Furlingové Goa'uldi (vládci soustavy) Jaffové Kull bojovníci Langarané Luciánská aliance Noxové Oriové Replikátoři Tau'riové Tok'rové Tolláni Unasové

AtlantidaAthosiané Asurané Cestovatelé Geniiové Sateďané Wraithové

Hluboký vesmírNakaiové Novusané

Seznamylidské civilizace v seriálu Hvězdná brána lidské civilizace v seriálu Hvězdná brána: Atlantida

 

 

Ostatní

fiktivní materiály planety povznesení technologie (hvězdná brána pozemské antické asgardské asuranské goa'uldské orijské tokránské tollánské wraithské) Velitelství Hvězdné brány vesmírné lodě (Atlantida Destiny pozemské lodě)

 

Kategorie:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář